No More Tears

Początek lat 90-tych ubiegłego wieku to czasu punk rocka w Lubartowie. W mieście istniało co najmniej kilka kapel grających w takim klimacie. Można wymienić chociażby Ostoję Gieroja, Total Noise, Konfederację no i NO MORE TEARS. Wokalista Marcin „Karaś” Karasiński poopowiadał trochę o początkach grania: “Zespół powstał w 1991 roku i istniał przez 3 lata. Wszyscy byliśmy z różnych miast i chodziliśmy do jednej klasy technikum na ul.1 maja. Skład:
Karaś – wokal – Lubartów
Tunio – perkusja – Nałęczów
Gozdek – bass – Zamość
Darek – gitara – Hrubieszów
Grabi – gitara
Chłopaki mieszkały w Lubartowie w internacie i na stancjach.”

Można byłoby się tu zatrzymać na chwilę i zapytać czy grali próby przy technikum (bo w późniejszych latach można było grać próby w salkach RCEZtu). Jednak kapela grała w LOKu: “Graliśmy w LOKu przy ul. Lubelskiej. Tam gdzie wszyscy w piwnicy.” LOK wtedy był w budynku, w którym obecnie jest główna biblioteka im. Adama Mickiewicza, a w piwnicy tego budynku była wyposażona sala prób. Jak się podeszło pod budynek i zajrzało do środka przez okienko to miało się wizję i fonię próbujących kapel. 🙂 Ponadto salka miała taką przypadłość, że czasem wybijało szambo. Warunki grania możecie sami sobie wyobrazić. 🙂 Ale miała też zaletę: była w niej perkusja i wzmacniacze… jakieśtam.

Wróćmy do NO MORE TEARS. Nazwa oczywiście nawiązuje do popularnej w tamtym czasie reklamy szamponu. Karaś zespół na koncertach reklamował mówiąc, że „nie szczypią w oczy, ale w uszy mogą szczypać.” 🙂 Na żywo zagrali kilkanaście razy: „Z koncertów to głównie Lubartów i okolice, jak każdy. Imprezy Music Terror 1 i Music Terror 2, przeglądy w Lubartowie, Kocku i Ostrowie Lubelskim. Graliśmy na 450 lat Lubartowa na przeglądzie. Graliśmy też z Total Noise jako support przed Strajk i Farben Lehre (ten koncert był w obecnej sali widowiskowej Spółdzielni Mieszkaniowej). Dyrektor LOKu Paweł Treger był zawsze OK, więc nie było problemu zorganizować koncercik. Robiliśmy parę koncertów np. Przejebane ze Świdnika.”

Ciekawa sprawa jest z tym koncertem na 450 lecie Lubartowa. Odbywał się w amfiteatrze. Najpierw był przegląd młodych lokalnych kapel a potem gwiazdy: Róże Europy i Hey. Dawno w Lubartowie nie było podobnego koncertu, chyba ostatni to RAF. Wtedy zdarzały się częściej.

Zespół zapewne rozleciał się, bo chłopaki skończyły szkołę i się rozjechały. Nie pozostawili po sobie zbyt wielu nagrań. Karaś podesłał mi video z koncertu z amfiteatru z 1993 roku. Ciekawostka: na koncercie widać, że członkowie kapeli mają jednakowe koszulki. Czyżby zespołowy merch? 🙂 Karaś wyjaśnia: „Na koszulkach była nazwa kapeli, a na plecach napis Najlepszy odpoczynek zapewni ci koncert punk rockowy. Koszulki robił Pinio a pomysł na napis dał Grzela.”

Zerknijcie na wspomniane video. Może ktoś odnajdzie się w pogo. 🙂 Póki co tyle tylko mam od No More Tears. Liczę, że wraz z rozwojem bloga znajdą się też jakieś inne nagrania, albo foty.

POSTSCRIPTUM:
Posłuchajcie aż 15 kawałków nagranych na próbach NMT. Wydaje mi się, że to różne próby
i różne okresy.
Kliknijcie znaczek: żeby zobaczyć wszystkie piosenki.

Poniżej jeszcze koncert NO MORE TEARS z Lubartowskiego Ośrodka Kultury z 1993r.